www.infoRappelz.pl

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Przewodnik dla nowych graczy

Email Drukuj PDF

Wstęp

Aby w ogóle zacząć myśleć o grze w Rappelz wpierw należy zaznajomić się w wymaganiami sprzętowymi i programowymi.

Wymagania

Do uruchomienia gry potrzebujemy komputera z:

 • Systemem Windows XP lub nowszym.
 • Aktualne sterowniki.
 • Zainstaluj Direct-X 9.0c.
 • Przynajmniej 5 GB wolnego miejsca na dysku (na dzień 2010-09-01 gra zajmuje 4,9GB)

Minimalne wymagania sprzętowe

Wymagania minimalne w praktyce nie dają nam pełnej możliwości cieszenia się grą, a podczas samej rozgrywki gra będzie przycinać.

Podczas Party w Lochach gra może być całkowicie niemożliwa.

 • Procesor Pentium-IV/AMD 1.5GHz
 • Pamięć 512 MB
 • Grafika 128 MB

Zalecane wymagania sprzętowe

 • Procesor Pentium-IV /AMD 2.5GHz lub szybszy
 • Pamięć 1024 MB lub więcej
 • Grafika 256 MB lub więcej

Klient gry

Jeśli spełniasz wymagania możesz nie obawiać się że gra nie ruszy na twoim komputerze.

Powinieneś teraz ściągnąć klienta gry, wchodząc [[url=pl.rappelz.gpotato.eu]na tą stronę[/url]] wybierając "Pobierz Grę".

W efekcie pobierzesz mały plik ok ~400 kB który należy następnie uruchomić. Program ten pobierze wszystkie potrzebne pliki do instalacji gry, wystarczy że wskażesz gdzie ma on zapisać pobierane pliki. Najlepiej stwórz sobie folder na pulpicie a następnie wybierz go podczas uruchamiania aplikacji.

Po zakończeniu instalator gry powinien otworzyć się automatycznie lub robimy to ręcznie. Instalator wybiera domyślne ustawienia dla większości użytkowników odpowiednie wystarczy potwierdzać domyślne wybory instalacji. Zanim jednak będziemy mogli się cieszyć grą należy najpierw zarejestrować swoje konto w grze.

Konto gry

W czasie gdy gra jest pobierana lub instalowana możemy już zacząć się rejestrować. Można to zrobić [url=pl.gpotato.eu]na tej stronie[/url]. gPotato to firma obsługująca wiele gier, między innymi Rappelz. Po zakończeniu rejestracji możemy logować się do wszystkich gier gPotato za pomocą tego samego loginu i hasła.

Rejestracja na stronie jest opisana po polsku wiec nie powinna sprawić kłopotu

Ważne: 
Login (gPotato ID) jest loginem do gry Rappelz, a nie widoczną nazwą postaci!
Nazwy postaci wybiera się podczas tworzenia jej w grze, Login (gPotato ID)
nie są nazwą widoczną dla innch więc powinna być łatwa do zapamiętania
a nie koniecznie "ładna".

Zgodnie z instrukcją zarejestrowane konto powinno być aktywowane linkiem który dostaniemy na podany podczas rejestracji e-mail. Po tej czynności oraz zainstalowaniu gry możemy przejść do pobierania aktualizacji.

Aktualizacja gry

Gra jest na bierząco aktualizowana raz w tygodniu po pracach serwisowych. Prace serwisowe lub nazywane czasem konserwacyjnymi odbywają się w każdy wtorek ok godz 12. W czasie 2 godzinnej przerwy serwery nie są dostępne dla graczy, a po zakończeniu jej gra podczas uruchomienia automatycznie aktualizuje się do najnowszej wersji.


Ponieważ nasza gra nie była ani razu aktualizowana, podczas pierwszego uruchomienia gry gra pobierze sporo aktualizacji, oraz może wymagać zamknięcia okna i ponownego uruchomienia startera. Nie należy się niecierpliwić i pozwolić grze na pełną aktualizacje.


Kiedy kolejny raz nastąpi aktualizacja gry po kolenym wtorku gra pobierze jedynie kilka małych plików. Pierwsze uruchomienie zabiera najwięcej czasu.

Pierwsze uruchomienie

Starter poprawnie zaaktualizowanej gry Rappelz

Skoro gra jest już w pełni zaktualizowana można możemy ją uruchomić klikając na "START" na starterze. Gra uruchomi się z domyślnymi ustawieniami i nie należy się na razie nimi przejmować (rozdzielczość ekranu itd), kiedy stworzymy nową postać i wejdziemy do gry będzie można dopiero zmienić ustawienia obrazu.


Po zobaczeniu informacji o producentach gry, logujemy się zarejestrowanymi wcześniej danymi konta.


W polskiej wersji gry Rappelz są dwa serwery do wyboru:

 • Cerber(PvE) - jest to serwer nastawiony tylko na walkę z potworami, nie da się PK-nąć innego gracza, dla jednych do zaleta, a dla normalnych graczy wada - o tym poniżej.
 • Serafin - serwer z dozwolnym PvP (WzG), oznacza to że można włączyć WzG (Walka z Graczem) i zabić kogoś poza strefą ochronną (miasta itp.).

Co daje (WzG):

 • Pozbycie się denerwującego gracza.
Dajmy na to sytuacje, walczymy całą drużyną aż tu nagle przychodzi gracz który zaczyna przeszkadzać. Wchodzi pomiędzy PT a potwora, ksuje (bije moba zabierając EXP i PP), przeszkadza i denerwuje wszystkich. Na serwerze Cerber(PvE) nie można z tym nic zrobić, natomiast na Serafin włącza się tryb WzG i zabija go. Straci przy tym trochę doświadczenia i zanim wróci z miasta z powrotem na miejsce gdzie jest drużyna minie trochę. Po 2 - 3 razach takiemu dzieciakowi odechce się robienia na złość.
 • Za każde zabicie innego gracza w trybie WzG otrzymuje się punkty niemoralności, dużo punktów osłabia naszą postać. Ma ona wtedy czerwony nick oraz dostaje czasowy debuff w zależności od ilości niemoralności. Podczas zdobywania doświadczenia z potworów dostaje go mniej a za śmierć więcej traci. Jest to wykorzystywane do cofania postaci na pożądany poziom, idzie znacznie szybciej niż bez niemoralności.


Raz stworzona postać na jednym z serwerów NIE MOŻE zostać przeniesiona na inny. Nie można przenosić niczego pomiędzy serwerami.


Po wyborze serwera powinniśmy teraz stworzyć postać. Do wyboru mamy 3 Rasy: Asura, Deva, Gaia.

 

Pacman Module content